Motylarnia czynna codziennie w godzinach 10-16. Zapraszamy!

Hypolimnas misippus

Diadem, misippus, naśladowca, Hypolimnas misippus

Diadem, inaczej naśladowca albo misippus (ang. mimic, diadem, Danaid eggfly) Hypolimnas misippus to szeroko rozpowszechniony w tropikach motyl dzienny z rodziny rusałkowatych Nymphalidae, podrodziny właściwych rusałkowych Nymphalinae i plemienia Kallimini, do którego należy także prezentowana w motylarni Doleschalia. Gatunek ten nie przestaje fascynować ludzi z powodu swoich nadzwyczajnych zdolności do mimikry, swej wielopostaciowości (polimorfizmu) oraz plastyczności ekologicznej.

Nazwa gatunkowa – charakterystyka i wygląd

Wszystkie samce misippusa (naśladowcy) będą takie same: smołowo czarne z charakterystycznymi, ogromnymi, białymi cętkami z błękitną obwódką, nieco podobne do naszych pokłonników wróżów albo dalekowschodnich kanisk (rusałek indygo Kaniska kanace). Na skrzydłach pierwszej (przedniej) pary są dwie takie cętki, na skrzydłach drugiej pary – jedna. W silnym świetle brzegi tych cętek mienią się głębokim fioletem lub granatem. Samice diadema (misippusa) występują w kilku postaciach barwnych (morfach):

  1. Umaszczonych identycznie jak samce
  2. Pomarańczowo-czarnych, naśladujących toksyczne dla ptaków danaidy, zwłaszcza monarchę złocistego Danaus chrysippus z tropików Półkuli Wschodniej. Naukowcy i kolekcjonerzy motyli wyróżniają co najmniej 3 morfy czarno-pomarańczowe: 2a) o górnych skrzydłach czarno-oranżowych z rzędem dużych białych cętek układających się w biały pas; a dolnych skrzydłach ciemnozłotych z szerokim, czarnym brzegiem, upstrzonym białymi plamkami 2b) z białymi plamkami na skrzydłach dolnych bez niebieskich obwódek i 2c) z szeregiem dodatkowych, żółtawych plamek na skrzydłach górnych.

Wierzchołki skrzydeł górnej pary u samic misippusa naśladujących danaidy będą czarne. Rozpiętość skrzydeł wynosi 50-95 mm.

Cykl życiowy

Misippusy fruwają i znoszą jaja cały rok. Jaja są ciemnozielone. Kształtem przypominają foremki do wypieku babek, będą bowiem cylindryczne, pękate, z wyraźnymi żeberkami, płaskie na dole, w miejscu gdzie przylegają do liścia.

Gąsienice diadema są cylindryczne, czarniawe, ciemniejsze na grzbiecie, z bladobrunatnymi guzowatymi pasami, o ceglasto czerwonym łebku i odnóżach. Przed parazytoidami oraz drapieżnikami chroni ją liczne kolce: dwa tęgie, rozgałęzione kolce na głowie plus w sumie 10 kolców na każdym segmencie prócz ostatniego. Larwy misippusa są wyjątkowo niewybredne jak na motyle dzienne. Mogą żywić się liśćmi roślin z najrozmaitszych roślin.

Poczwarki diadema są krótkie i pękate w kształcie, jasno brunatne ze smugami bliżej ku obu końców, bez metalicznych cętek typowych dla innych przedstawicieli tego rodzaju, za to z trzema rzędami rzadko rozstawionych, pękatych kolców.

Formy dorosłe (imagines) misippusa chętnie pobierają sole mineralne i wody z błota.

Skąd pochodzi misippus? Naśladowca występuje dziko w tropikach Afryki, Azji i Australii. Na Półkuli Zachodniej jest rzadszy, trafia się głównie na Karaibach (Indiach Zachodnich – może tylko zawleczony i zdziczały?) skąd czasem bywa znoszony wiatrem do obu Ameryk.

Czy mogą żyć w Polsce? Nie.

Czy misippus może być hodowany? Tak.

Jak spotkać się na żywo misippusa? Na wakacjach w tropikach albo w motylarni.

Autor – Adam Kapler